Accountancy

Minimumbezoldiging bedrijfsleider stijgt naar 51.000 euro: moet je jouw loon verhogen?

1516507069337
Geschreven door Jim Geudens

Bedrijfsleiders horen de laatste tijd steeds vaker dat zij zichzelf voortaan minstens 51.000 euro loon zouden moeten uitkeren. Die boodschap vraagt nuance. Het gaat niet om een algemeen verplicht minimumloon voor elke bedrijfsleider, maar wel om een belangrijke fiscale grens voor vennootschappen die willen blijven genieten van het verlaagde tarief in de vennootschapsbelasting.

Kleine vennootschappen kunnen, als zij aan alle voorwaarden voldoen, genieten van een verlaagd tarief van 20% op de eerste schijf van 100.000 euro belastbare winst. Het gewone tarief bedraagt 25%. Een van de voorwaarden is dat de vennootschap aan minstens één bedrijfsleider-natuurlijk persoon een voldoende hoge bezoldiging toekent.

Van 45.000 naar 51.000 euro

Tot en met aanslagjaar 2026 bedroeg die minimumbezoldiging in principe 45.000 euro. Vanaf aanslagjaar 2027 wordt de drempel verhoogd en jaarlijks geïndexeerd. Voor inkomstenjaar 2026, aanslagjaar 2027, komt het vereiste bedrag daardoor uit op 51.000 euro.

Dat betekent niet dat elke bedrijfsleider verplicht is om zijn of haar loon tot 51.000 euro op te trekken. Een lagere bezoldiging blijft mogelijk. Het gevolg kan wel zijn dat de vennootschap niet langer aan deze specifieke voorwaarde voldoet en daardoor het verlaagde tarief van 20% verliest.

Niet automatisch de beste keuze

Het fiscale nadeel van het verlies van het verlaagde tarief bedraagt maximaal 5 procentpunten op de eerste 100.000 euro belastbare winst, of dus maximaal 5.000 euro extra vennootschapsbelasting per jaar. Maar dat betekent nog niet dat een loonsverhoging altijd de beste oplossing is. Een hogere bezoldiging is wel aftrekbaar in de vennootschap, maar wordt privé belast in de personenbelasting en is ook onderworpen aan sociale bijdragen.

Er blijft bovendien een belangrijke uitzondering bestaan. Is het belastbaar resultaat van de vennootschap lager dan de minimumdrempel, dan kan een lagere bezoldiging volstaan, voor zover die minstens gelijk is aan het belastbaar resultaat van de vennootschap. Ook startende vennootschappen vallen in principe pas vanaf het vijfde belastbare tijdperk onder deze bezoldigingsvoorwaarde.

Let op met voordelen van alle aard

Vanaf aanslagjaar 2027 wordt ook gekeken naar de samenstelling van het verloningspakket. Forfaitair gewaardeerde voordelen van alle aard, zoals een bedrijfswagen, smartphone, computer, woning of andere privévoordelen, mogen voortaan in principe niet meer dan 20% van de totale bezoldiging uitmaken wanneer de vennootschap het verlaagde tarief wil behouden.

Ons advies: bekijk het volledige verloningspakket tijdig opnieuw. De optimale keuze hangt af van de concrete cijfers, de verwachte winst, het privé-inkomen, de voordelen van alle aard, de dividendpolitiek en eventuele aanvullende pensioenopbouw.

Heb je nog vragen over dit onderwerp?

Contacteer nu de expert van HLB.

Jim Geudens
Accountancy Director
1516507069337
Deel dit artikel:

Gerelateerde artikels

Accountancy Tax

Btw-vrijstellingsregeling kleine ondernemingen: drempel stijgt geleidelijk

Vanaf 1 januari 2027 wordt de omzetdrempel voor de bijzondere btw-vrijstellingsregeling voor kleine ondernemingen geleidelijk verhoogd. De huidige grens van 25.000 [...]

Accountancy Tax

Meerwaardebelasting op aandelen: waarom een waardering vandaag het verschil kan maken

Sinds 1 januari 2026 is de nieuwe meerwaardebelasting op financiële activa een feit. Voor veel beleggers klinkt dat misschien als een [...]

Accountancy Tax

Stijging roerende voorheffing op VVPRbis-dividenden en uitkeringen uit liquidatiereserves vanaf 1 juli 2026

Vanaf 1 juli 2026 worden uitkeringen onder het VVPRbis-regime en uit liquidatiereserves minder fiscaal aantrekkelijk. Voor VVPRbis-dividenden stijgt de roerende voorheffing [...]

Accountancy

Inhoudingsplicht uitgebreid: controleer jouw aannemer vóór je betaalt

Doe je als ondernemer beroep op een aannemer of schoonmaakbedrijf? Dan ben je vandaag al verplicht om vóór de betaling van [...]

Tax Accountancy

Autofiscaliteit 2026-2027: tijdig vooruitkijken loont

De fiscaliteit van bedrijfswagens evolueert verder in 2026. Nu het jaar al enkele maanden onderweg is, wordt de impact van de [...]

Tax Accountancy

Fiches 281.50 voor kalenderjaar 2025: wanneer ben je verplicht te rapporteren?

Belgische ondernemingen die vergoedingen toekennen aan bepaalde dienstverleners, tussenpersonen of andere begunstigden, moeten jaarlijks nagaan of zij verplicht zijn fiches 281.50 [...]

Artikels laden